Bewoners van ReVa Groen en Duurzaam Cultuur, Sport en Religie Zorg, Hulp en Welzijn Veiligheid en Verkeer Wonen, Leren en Werken Gemeente en Politiek Geschiedenis van ReVa

De Zaen: van faillissement, brand en mooie plannen tot de rotte kies in de Beeklaan

De Zaen keukens ging in 2009 failliet en sindsdien staat het pand leeg. In 2015 kwam het in het bezit van Erbeva, een vastgoedbedrijf een stukje verderop aan de Beeklaan. Zestien appartementen; dat was het plan van Erbeva. Het bleek allemaal minder eenvoudig dan Erbeva dacht en in december 2017 brak er ook nog eens brand uit en moesten alle bewoners hun huis uit. Het pand verkrotte verder.

Er gebeurde niets

In juni 2022 kwam er goed nieuw: het licht stond op groen. Het asbest was verwijderd, er was ook een constructieve goedkeuring van de gemeente, de vergunning voor 16 appartementen was rond én er was een aannemer. Begin 2024 zou de oplevering zijn. Er was nog goodwill in de buurt. Maar die hield op, want er gebeurde niets. Van alle kanten kwamen vragen en de gemeente sprak de eigenaar van Erbeva regelmatig. Zonder resultaat.

Van waarschuwing tot actie

In het februari schreven we in KonkreetNieuws dat de gemeente Erbeva officieel liet weten dat zij het voornemen had om de verstrekte vergunning uit 2020 in te trekken. Het was een laatste waarschuwing, Erbeva moest echt aan de slag. Dat gebeurde niet en de gemeente trok de vergunning in.
Bezwaar?
Erbeva heeft tot half april de mogelijkheid om bezwaar te maken. Op het moment van schrijven weten we dus niet of dat gebeurt. Als Erbeva bezwaar maakt en door wil met De Zaen, buigt de gemeentelijke adviescommissie Bezwaar zich hierover. Dat duurt dan zo’n drie maanden. Als deze commissie negatief oordeelt kan Erbeva daar weer tegen in beroep bij de bestuursrechter. Zolang de procedure loopt mogen ze er niets doen.
Als Erbeva geen bezwaar maakt tegen het intrekken van de vergunning blijft de situatie ook nog lang onzeker en onduidelijk. Wat er dan gebeurt? Verkoop? Nieuwe eigenaar? Wie zal het zeggen. Zoals de wijkmanager het zegt: het is niet te voorspellen.

Een parel en een rotte kies

Zeker is dat Erbeva flink heeft verzaakt. En wat is het zonde. De Toermalijn is klaar; de oude school is in al zijn oude pracht opgeknapt. Wat zou het mooi geweest zijn als ook De Zaen zo’n parel was geworden.

Foto: Anneke de Graaf